Tomek Fryszkiewicz – Fotografia Ślubna – Opole | Wrocław

oferta - zdjęcia ślubne wrocław

Fotografia Ślubna - Cennik 2024

"Zdjęcia ślubne to inwestycja we wspomnienia, w opowieści dla przyszłych pokoleń"

Ile kosztuje Fotograf Ślubny?

zdjecia slubne cennik

Pakiety ślubne w tym sezonie rozpoczynają się od 2900 PLN

Wypełnijcie formularz na dole strony żeby otrzymać pełny cennik ale najpierw przeczytajcie poniższy artykuł żeby dowiedzieć się co ma wpływ na cenę fotografa ślubnego.  

Oto co oferuję w ramach mojej fotografii ślubnej:

 • reportaż z przygotowań
 • reportaż z ceremonii kościelnej
 • reportaż ze ślubu cywilnego
 • reportaż z wesela
 • mini sesja w dniu ślubu
 • plener ślubny w innym dniu
 • sesja ślubna za granicą
 • sesja narzeczeńska
 • zdjęcie grupowe
 • zdjęcia rodzinne, z gośćmi
 • zdjęcia z drona
 • galeria online
 • zdjęcia na pendrive
 • odbitki w eleganckim pudełku
 • albumy ślubne
 • zestaw albumów dla rodziców
 • drugi fotograf
 • retusz ekspres – gotowa galeria do 3 dni po weselu
Oczywiście nie wszystko na raz :) Proponuję trzy najpopularniejsze opcje ale macie pełną dowolność w personalizacji swojej inwestycji w zdjęcia ślubne.

Fotograf Ślubny Wrocław a ceny fotografii ślubnej w Polsce

Na pewno zastanawiacie się ile kosztują zdjęcia ślubne we Wrocławiu i czy w dużych miastach fotografowie kosztują więcej. Na to pytanie oczywiście nie ma jednej odpowiedzi bo cena zdjęć ślubnych zależy od kilku czynników takich jak doświadczenie fotografa (mega ważne!), długość reportażu, rodzaj sesji, dodatków, wydruków i ewentualne koszty transportu. Moje badania rynku wykazały, że średnie ceny profesjonalnej fotografii ślubnej w Polsce kształtują się na poziomie 3500 – 6500 PLN za całodzienny reportaż. Osobiście moje stawki oferuję na niezmiennym poziomie niezależnie od miasta, w którym fotografuję. Jedynym dodatkowym kosztem może być stawka za dojazd i ewentualny nocleg. 

Fotografowie z górnej półki kasują nawet 8-12 tysięcy za podobny pakiet i są to artyści “przez duże A” ale w pewnym sensie cena wiąże się z reputacją fotografa w branży. Za reportaż ze ślubu cywilnego zapłacicie na pewno mniej. Jeśli interesują Was zdjęcia ze ślubu w USC z krótką sesją bez wesela, trzeba wziąć pod uwagę kwoty w okolicach 2000 PLN. Planując natomiast jednodniowy reportaż z sesją w innym dniu i albumem, na pewno trzeba się szykować na kwoty w okolicach 6500 – 10000 i więcej. Jeżeli ktoś oferuje Wam obsługę fotograficzną dnia ślubu w cenie 1000 – 2500 PLN za pełny reportaż z sesją to powinna zapalić się czerwona lampka. Najprawdopodobniej jest to osoba niedoświadczona i może Wam nieodwracalnie zepsuć najważniejszą pamiątkę w życiu.

P.S. Kolega z branży zmontował ciekawy film – zobaczcie tutaj. Bazując na danych zebranych od fotografów z różnych miast średnia cena na sezon 2023 wyniosła 4550 PLN. Innym miejscem, które ma dostęp do rzetelnych danych może być serwis wedding.pl, który w tym artykule podaje, że “obecnie wynajęcie fotografa ślubnego kosztuje od 3000 do 10 000 zł za reportaż ślubny. Od 500 do 5000 zł za sesję narzeczeńską oraz od 700 do 5000 zł za plener ślubny.”

fotograf slubny wroclaw cennik 004
Fotografia ślubna z drona - to jeden z dodatków, który może podnieść cenę usługi. Osobiście oferuję zdjęcia z drona gratis w cenie reportażu.

Fotograf na Wesele - jaki koszt za godzinę pracy

Chciałbym przy tej okazji poruszyć temat tego co dokładnie składa się na cenę fotografii ślubnej. Pamiętajcie, że często kupując pakiet 12h (dwunastogodzinny), to oprócz samego fotografowania dochodzi co najmniej 3 razy więcej czasu na selekcję i obróbkę, retusz, dojazdy, maile, projektowanie albumów, zamawianie wydruków itp itd. a to wszystko zalicza się do pracy fotografa. Dlatego na pierwszy rzut oka ceny fotografa ślubnego mogą wydawać się wysokie ale gdy obliczymy faktyczny wkład pracy jaka potrzebna jest do otrzymania finalnej galerii, to może okazać się, że stawka godzinowa nie jest wcale tak wysoka. Na dodatek fotografia ślubna to praca sezonowa więc należy tak wyceniać swój czas żeby zarobki w sezonie ślubnym pozwoliły na przeżycie zimy i dalszy rozwój.

Ile tak naprawdę trwa 12 godzin dla fotografa?

Zakładam najpopularniejszą opcję czyli jeden dzień fotografowania od przygotowań do oczepin, z mini sesją w dniu ślubu, bez dodatków.

12h – reportaż fotograficzny

Zwykle od 12:00 do 24:00 wystarczy żeby sfotografować wszystkie najważniejsze wydarzenia dnia.

2h – dojazd w dwie strony

Często jeżdżę dużo dalej ale załóżmy opcję optymistyczną.

(+1h) – w zależności od miejsca ale często staram się wyjechać ok. godzinę szybciej niż potrzebuję na wypadek korków czy awarii samochodu, nieplanowanych wydarzeń na drodze.

2h – przygotowanie

Szykowanie sprzętu, formatowanie kart, ładowanie baterii, czyszczenie obiektywów itp.

3h – backup zdjęć po zleceniu

To dla mnie jeden z ważniejszych etapów. Muszę upewnić się, że Wasze zdjęcia nie zginą wraz z awarią karty pamięci czy dysku twardego. Dlatego podczas reportażu dwa aparaty zapisują zdjęcia na dwóch kartach wykonując automatycznie kopie jednocześnie na kolejnych dwóch. Po skończonym reportażu kopiuję zdjęcia z kart na co najmniej trzy dyski twarde, dodatkowo kopie gotowych zdjęć po edycji wysyłam na chmurę. 

10h – selekcja zdjęć

Paradoksalnie za wyższą cenę możecie otrzymać mniej zdjęć. Już tłumaczę. Z moich reportaży Para otrzymuje średnio ok. 300-400 zdjęć. Są to zdjęcia starannie wyselekcjonowane z 3-5 tysięcy ujęć, które wykonuję w ciągu dnia ślubu. Tworzą one Waszą historię, selekcja zawiera zdjęcia unikalne, nie powtarzające się, ułożone w spójną i estetyczną opowieść.

Z drugiej strony fotograf, który oddaje 1-2 tysiące zdjęć, dostarcza galerię, którą ciężko się ogląda i po chwili trudno jest utrzymać uwagę.  Tańsi fotografowie czasem nawet wypalają płytkę ze zdjęciami już następnego dnia. Otrzymujecie wtedy tysiące zdjęć bez selekcji, w tym setki nieudanych kadrów i duplikatów, zdjęcia krzywe, nieostre, niekorzystne pozy i miny, przy okazji bez korekty kolorystycznej i retuszu.

Jeśli tak jak ja, stawiacie na jakość a nie ilość, to nadajemy na tych samych falach :)

12h – obróbka zdjęć

Każde zdjęcie poddane jest obróbce i jeśli wymaga więcej pracy – indywidualnemu retuszowi. Ten proces jest bardzo czasochłonny i często nie jestem w stanie tych setek zdjęć obrobić “na raz”. Oczy i mózg muszą odpocząć żeby nie przekłamywać kolorów i kontrastu, zatem często obróbka jednego materiału trwa kilka dni. 

8h – retusz zdjęć

Preferuję naturalny retusz, bez plastikowej skóry ale jednocześnie jestem perfekcjonistą i często nawet najmniejsza plamka mnie irytuje. Czasem warto usunąć przeszkadzajki odwracające uwagę od tematu zdjęcia, jak np. wystający z głowy głośnik w tle, zielona tabliczka z napisem “wyjście ewakuacyjne” itp. i każdemu z tych 300-400 zdjęć poświęcam uwagę i retuszuję jeśli trzeba.

3h – przygotowanie finalnej galerii online

Ostatnie szlify retuszerskie, ostateczne układanie zdjęć w odpowiedniej kolejności (nie zawsze kolejność chronologiczna jest najbardziej sensowna przy oglądaniu), zmiana nazw plików (widziałem fotoziutków oddających galerię pełną kwiatków typu DSC_76486 – bardzo nieprofesjonalnie), upload zdjęć na serwer, backup gotowych zdjęć itp.

Opcjonalnie:

8h – sesja w innym dniu (z dojazdem) + retusz, backup 

Sama sesja trwa 1-2h ale znów trzeba się przygotować, dojechać itp. jak przy reportażu.

8h – przygotowanie albumu do druku

Zdjęcia w albumie układam tak żeby każda strona pasowała do siebie tematem i estetyką. Jest to kolejny żmudny proces, który procentuje albumem, który nie jest zwykłym zlepkiem losowych zdjęć a sensownym opowiadaniem o Was i Waszych bliskich.

Zatem tak naprawdę czas pracy nad jednym reportażem może wynosić od 50 do 70 godzin :O Teraz stawka godzinowa nie prezentuje się tak okazale, prawda? 

Łatwo obliczyć, że przy wynagrodzeniu w okolicach 4500 PLN, fotograf faktycznie otrzymuje niecałe 100 PLN za godzinę co nie jest wcale zawrotną kwotą biorąc pod uwagę potrzebne doświadczenie i drogi sprzęt. 

fotograf slubny wroclaw cennik 005
Sesja w innym dniu może podnieść cenę fotografii ślubnej więc jeśli macie ograniczony budżet to warto na etapie poszukiwania sali weselnej wybrać miejsce z ładnym ogrodem i poświęcić 15-30 minut na sesję w dniu ślubu.

Profesjonalny Fotograf Ślubny vs Tani Fotograf Amator

Czytając grupy wsparcia na Facebooku o tematyce ślubnej zauważam, że niestety coraz więcej Par Młodych w poszukiwaniach fotografa na ślub kieruje się głównie niską ceną. Potem niestety dowiaduję się, że wiele z nich żałowało swojego wyboru. Niewprawione oko często nie widzi różnicy w samych zdjęciach ale pamiętajcie, że wraz z wyższą ceną najczęściej idzie większe doświadczenie i bezpieczeństwo. Zobaczcie czym różni się profesjonalny fotograf, który dostarczy Wam zdjęcia najwyżej jakości od amatora, który może zepsuć Wam jedyną pamiątkę z dnia ślubu.

Profesjonalny Fotograf Ślubny

 • Prowadzi legalną firmę
 • Płaci ZUS i podatki
 • Podpisuje umowy
 • Posiada pozwolenie z kurii diecezjalnej na fotografowanie w kościele
 • Sfotografował setki ślubów
 • Dzięki doświadczeniu gotów jest na nieprzewidziane zdarzenia
 • Korzysta z legalnego oprogramowania
 • Wypracował sobie własny styl
 • Biegle posługuje się Photoshopem
 • Korzysta ze sprzętu wysokiej jakości
 • Korzysta z co najmniej dwóch aparatów dla bezpieczeństwa zdjęć
 • Wykonuje backup dla bezpieczeństwa danych
 • Jest fotografem na pełny etat i pracuje na własne nazwisko i reputację

Tani Fotograf Amator

 • Pracuje w szarej strefie, na czarno 
 • Bez pozwolenia z kurii może zostać nie dopuszczony do fotografowania w kościele
 • Portfolio zbudował na warsztatach i sesjach stylizowanych
 • Wykonał w życiu zaledwie kilka reportaży
 • Obróbka zdjęć to jedynie aplikacja presetów
 • Często zdjęcia są kompletnie bez retuszu
 • Pracuje na tanim sprzęcie ryzykując awarię
fotograf slubny wroclaw cennik 002
Przykład zdjęcia, z którego wykonaniem fotograf amator mógłby mieć kłopoty. Potrzebny jest dobry refleks, doświadczenie w fotografowaniu szybkiego ruchu w ciemnej sali i jasny obiektyw.

Fotograf Indywidualny czy Firma Foto-Video

Niektórzy z Was mogą powiedzieć, że znają przecież poważne firmy z wieloletnim doświadczeniem i bardzo niskimi cenami. O co chodzi? 

Istnieją firmy foto-video, które nie są sygnowane nazwiskiem Wykonawcy/Właściciela. Ich portfolio to najczęściej zlepek najlepszych zdjęć dziesiątek fotografów, których podnajmują w zależności od dostępności terminu. Ogromnym niebezpieczeństwem przy takim modelu biznesowym jest fakt, że nigdy nie wiecie kto będzie Waszym fotografem czy filmowcem. Być może w firmie pracują całkiem nieźli artyści ale w przypadku braku dostępności podnajmowane są osoby wręcz losowe, najczęściej studenci zatrudniani na czarno. Taki fotograf pozostaje anonimowy więc nie zależy mu na zadowoleniu klienta, tylko na odwaleniu fuchy.

Dlatego bezpieczniej jest inwestować w fotografów, którzy od lat pracują na własne nazwisko, utrzymują siebie i rodzinę z fotografii ślubnej i nie będą ryzykować reputacji swojej marki osobistej wysyłając w zastępstwie niedoświadczonego “fotoziutka z łapanki”.

Podpisując umowę zawsze upewnijcie się, że jest wpisane w niej imię i nazwisko fotografa, który osobiście pojawi się na Waszym weselu. 

fotograf slubny wroclaw cennik 001
Umiejętność łapania czystych emocji przychodzi z czasem, podobnie jak zdolność do przewidywania interesujących momentów. Początkujący fotograf ma duże szanse na przeoczenie ważnych chwil trwających ułamek sekundy..

Jaki budżet trzeba przeznaczyć na fotografa ślubnego?

Wiele źródeł podaje, że koszt fotografii ślubnej powinien wynosić co najmniej 10% całego budżetu przeznaczonego na organizację wesela. 

Czyli zaokrąglając dla przykładu – organizując wesele na 100 osób przy cenie talerzyka 500 PLN, budżet wesela to 50,000 PLN a zatem koszt fotografa wyniesie ok. 5000 PLN. Myślę, że jest to sprawiedliwe założenie. Takie ceny reportażu ślubnego proponują świadomi i doświadczeni fotografowie z dobrym portfolio.

Oczywiście nie liczę takich kosztów jak florysta, wizażystka, suknia, garnitur, wynajem samochodu, tort, alkohol i inne atrakcje ale podobnie do budżetu fotograficznego mogą dojść np. albumy dla rodziców, odbitki czy sesja w innym dniu.  

Na koniec zastanówcie się czy za 5, 10, 30 lat będziecie jeszcze chodzić w tej sukni czy garniturze? Czy będziecie jeździć wynajętym autem, zajadać się tortem i podziwiać kwieciste ozdoby na stole? Czy będzie Wam dane spotykać często gości, którzy Wam towarzyszyli?

Te wszystkie rzeczy, które były dla Was wtedy tak ważne pozostaną jedynie w pamięci. A kiedy pamięć zacznie zawodzić, no właśnie… Pozostaną tylko zdjęcia :) 

Pomówmy o Waszym Dniu

Najlepszą metodą kontaktu ze mną jest formularz kontaktowy lub e-mail.

tomek@fryszkiewicz.com

Możesz też napisać do mnie na Facebooku.

Formularz kontaktowy

Przydatne linki

109 najlepsze zdjecia slubne warszawa
PORTFOLIO
001 fotograf slubny opole
BLOG
Scroll to Top