miłego oglądania!
Zimne ognie na weselu – PORADNIK
Wszystko co musisz wiedzieć szykując zimne ognie na swoje wesele.
Jako fotografa ślubnego, popularność zimnych ogni wcale nie dziwi. Ta atrakcja jest świetną okazją do klimatycznych zdjęć w ciepłym świetle i integracji gości weselnych. Często nawet długo po wypaleniu, wiwatom i przyśpiewkom nie ma końca :D Zimnym ogniom łatwo można też dopowiedzieć romantyczną ideologię nazywając je np. Iskierkami Miłości :)
Aby jednak akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie, należy pamiętać o paru rzeczach. Po sfotografowaniu dziesiątek wesel z zimnymi ogniami chcę się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami aby ułatwić Wam organizację tej atrakcji.
1. BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM!
Ognie są zimne tylko z nazwy. Aby zminimalizować ryzyko poparzeń i podpaleń weźcie pod uwagę następujące wskazówki:
- Lepiej nie zapraszać do tej atrakcji dzieci.
- Ograniczcie liczbę osób biorących udział w atrakcji. Łatwiej będzie zachować bezpieczną odległość. Zwykle około 30 osób w zupełności wystarczy.
- Podziękujcie gościom, których stan jest ewidentnie zbyt wskazujący ;)
- Odpalajcie zimne ognie pojedynczo. Podpalenie kilku jednocześnie trzymanych blisko siebie grozi niekontrolowaną eksplozją.
- Organizujcie atrakcję wyłącznie na zewnątrz.
- Zapewnijcie kosz na wypalone zimne ognie. Nie chcemy żeby goście wnosili na sale wypalone druty czy też zostawiali je na podłodze.
2. JAKA DŁUGOŚĆ ZIMNYCH OGNI NAJLEPSZA?
Idealnie spisują się zimne ognie o długości 70 cm. Będą palić się nieco ponad dwie minuty. W sam raz na uchwycenie kilku kadrów. Krótszych unikajcie (np. 40cm). Bywa, że jedne się zdążą się wypalić zanim inne zapłoną.
3. ILE KOSZTUJĄ ZIMNE OGNIE?
50 sztuk zimnych ogni o długości 70 cm można w chwili pisania tego tekstu (2023) kupić za około 60-80 PLN. Warto zwrócić uwagę żeby produkt posiadał atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.
Jest to naprawdę bezpieczna opcja, zwłaszcza, że w przypadku niepogody może się nie udać. Dla porównania nieudane fajerwerki mogą Was wtedy kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
4. ILE ZIMNYCH OGNI KUPIĆ?
To zależy od ilości gości. Ważne żeby każda osoba miała co najmniej jeden ale nie więcej niż dwa.
TIP! PARA MŁODA NIEKONIECZNIE MUSI TRZYMAĆ ZIMNE OGNIE.
MOGĄ ONE UTRUDNIAĆ SWOBODNE PORUSZANIE SIĘ I POZOWANIE DO ZDJĘĆ.
5. JAK ODPALAĆ ZIMNE OGNIE NA WESELU?
Oprócz zimnych ogni, koniecznie zapewnijcie gościom zapalniczki lub zapałki. Zbyt wiele razy słyszałem pytanie „Kto ma ognia?” pozostawione bez odpowiedzi.
Personalizowane pudełeczka zapałek z nadrukowanym zdjęciem z sesji narzeczeńskiej lub dedykacją mogą być też fajnym upominkiem dla gości.
Wystarczy jedno źródło ognia na 5 osób. Łatwo odpala się też jeden drucik od drugiego. Niezłym pomysłem jest też zapalenie kilku pochodni lub świec w pobliżu miejsca atrakcji.
6. CO MA ROBIĆ PARA MŁODA?
Z mojego doświadczenia najlepiej na zdjęciach wychodzą pocałunki we wszelkich pozach. Zerknijcie na zdjęcia – całusy na stojąco, całusy z wygięciem w tył, całusy z podnoszeniem :D
Dla filmowców w kadrze potrzebny jest ruch więc jeśli pracuję z ekipą video zazwyczaj ustawiamy gości w tunel (szpaler), przez który Para Młoda powoli przechodzi żeby zatrzymać się po paru krokach, poprzytulać, pocałować :) Możecie też zatrzymać się pośrodku i pobujać w tańcu-przytulańcu. Warto na tę okazję zapytać DJa lub obsługę lokalu o przenośny głośnik.
7. KIEDY ZORGANIZOWAĆ ZIMNE OGNIE?
Jak tylko się ściemni. W sezonie ślubnym zwykle zdarza się to koło 22:00. Często jest to też piękna okazja do zakończenia reportażu w przypadku wesela bez oczepin. To idealne zdjęcia na zakończenie galerii i albumu ślubnego.
8. ZADANIE PARY MŁODEJ A ROLA FOTOGRAFA.
Po Waszej stronie spoczywa organizacja, zakup, wydawanie zimnych ogni i zapalniczek (najlepiej przez świadków przy drzwiach wyjściowych).
Fotograf musi zadbać o wybór odpowiedniego miejsca, ustawienie gości i synchroniczne odpalenie zimnych ogni oraz koordynację atrakcji.
TIP! WARTO POMYŚLEĆ NAD WYDRUKOWANIEM KRÓTKIEJ INSTRUKCJI, KTÓRĄ KAŻDY Z GOŚCI MÓGŁBY PRZECZYTAĆ ZASIADAJĄC DO STOŁU. UNIKNIECIE NERWÓW I TŁUMACZENIA ZASAD KAŻDEMU Z OSOBNA PÓŹNYM WIECZOREM.
BONUS!
Poniżej przedstawiam przykładową checklistę do wydruku jako inspirację. Zredagujcie oczywiście wedle własnego pomysłu ;)
Najlepiej wydrukować w drukarni, w której zamawialiście zaproszenia z użyciem podobnego projektu.
Drodzy Goście!
O godz. 22:00 zaprosimy Was do wspólnych zdjęć przy ciepłym świetle Iskierek Miłości.
Będą one symbolem nie tylko naszej miłości wobec siebie ale i serdeczności jaką darzymy Was wszystkich.
Będziemy wdzięczni za zapamiętanie kilku prostych zasad, dzięki którym atrakcja przebiegnie sprawnie i bezpiecznie :)
- O dołączenie do zabawy prosimy wyłącznie osoby dorosłe.
- Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz pozostać na sali ;)
- Zimne ognie oraz zapalniczki będą rozdawane przy wyjściu z sali.
- Zanim odpalimy zimne ognie, ustawiamy się według wytycznych fotografa.
- Odpalamy zimne ognie pojedynczo, nie trzymamy wielu sztuk na raz. Można odpalać od zapalniczki lub jeden od drugiego.
- Odpalamy wszyscy razem wyłącznie na wyraźne polecenie fotografa.
- Zimne ognie trzymamy wysoko nad głową żeby nie zasłaniać Pary Młodej.
- Po wypaleniu zimnych ogni umieszczamy je w koszu, który będzie stał przed wejściem na salę.
Dziękujemy!
Chcesz mieć podobne zdjęcia ze swojego ślubu?
Napisz do mnie już teraz i zarezerwuj termin.
Pomówmy o Waszym Dniu
Najlepszą metodą kontaktu ze mną jest formularz kontaktowy lub e-mail.
tomek@fryszkiewicz.com
Możesz też napisać do mnie na Facebooku.